سوالات متداول درباره قبرس شمالی

سوالات متداول درباره قبرس شمالی


 • قبرس شمالی کجا هست؟ 


این جزیره در قسمت شرق مدیترانه و در بخش اوراسیا واقع شده است. قبرس در جنوب ترکیه قرارگرفته است و از شرق به خاورمیانه، از غرب به یونان و از جنوب به مصر منتهی می شود. جزیره قبرس از نظر وسعت سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه هست. 

 • امنیت در قبرس شمالی چگونه است؟

قبرس شمالی پنجمین کشور امن دنیا می باشد. با توجه به جمعیت کمی که در قبرس شمالی وجود دارد، در مقایسه با کشورهاي بزرگتر مانند انگلستان، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، مالزي و کشورهای همسایه ایران، این کشور به محلی امن و دوستانه مشهور است.


 • جمعیت قبرس شمالی

جمعیت بومی ساکن در قبرس شمالی حدود 500.000 نفر که شامل دانشجویان و مهاجرین می باشد. 


 • آب و هوای قبرس شمالی

آب و هوای قبرس بسیار پاکیزه است و در سال بیش از 300 روز آفتاب زیبا را  تجربه خواهید کرد در مابقی سال نیز، آسمانی بارانی و ابری بسیار زیبایی را شاهد خواهید بود. این اتفاق بیشتر در فصول پاییز ، زمستان و اوایل بهار رخ میدهد و این پدیده باعث شکوفایی بیشتر مناظر طبیعی و دشت های سرسبز قبرس می شود، که این خود جاذبه توریستی بسیار دلنشینی را در مجاورت دریای مدیترانه به وجود می آورد. از اواسط بهار تا اواخر پاییز دمای هوا به بیش از 30 درجه سانتی گراد رسیده و دریا و سواحل دل فریب خود را آماده ی پذیرایی از ساکنین می کند.
آب و هوای قبرس بسیار پاکیزه است و در سال بیش از 300 روز آفتاب زیبا را  تجربه خواهید کرد در مابقی سال نیز، آسمانی بارانی و ابری بسیار زیبایی را شاهد خواهید بود. این اتفاق بیشتر در فصول پاییز ، زمستان و اوایل بهار رخ میدهد و این پدیده باعث شکوفایی بیشتر مناظر طبیعی و دشت های سرسبز قبرس می شود، که این خود جاذبه توریستی بسیار دلنشینی را در مجاورت دریای مدیترانه به وجود می آورد. از اواسط بهار تا اواخر پاییز دمای هوا به بیش از 30 درجه سانتی گراد رسیده و دریا و سواحل دل فریب خود را آماده ی پذیرایی از ساکنین می کند.
 


 • واحد پول قبرس شمالی


واحد اصلی پول قبرس شمالی همان لیر ترکیه می باشد و پول خرد آن کورووش نامیده می شود لازم به ذکر است ارزهای معتبری مانند یورو، دلار و پوند انگلستان دقیقا مانند لیر قابل استفاده برای رفع احتیاجات روزانه است. همچنین قیمت گذاری املاک در قبرس شمالی به پوند انگلستان می باشد که این خود برتری شگفت انگیزی در مقایسه با سایر کشورها برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی ایجاد میکند.
(برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.)


 •  زبان مردم قبرس شمالی


مردم قبرس شمالی به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند، همچنین اکثر آنان به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند.


 • غذاهای قبرس شمالی


انواع رستوران های ایتالیایی، چینی، ژاپنی، هندی، عربی، ایرانی و به خصوص ترکی و مدیترانه ای در قبرس به وفور و در سطح بالا یافت می شود. مطمئنا هیچ ایرانی با ذائقه ی خاصش در قبرس مشکل غذا نخواهد داشت. میتوان از آدانا کباب، تاووك شیش، اسکندر کباب، کباب ترکی، شفتالی کباب و غذاهاي مدیترانه نظیر پیتزای مدیترانه ای،سالاد پاستای مدیترانه ای و... به عنوان محبوب ترین آنها نام برد.

 • شهرهای مهم قبرس شمالی


قبرس شمالی به شش بخش اصلی تقسیم می شود :
- نیکوزیا :پایتخت
- گیرنه : توریستی
- فاماگوستا :دانشجویی و توریستی
- گوزل یورت
- ایسکله
- کارپاز: توریسیتی


 • توریست و گردشگر در قبرس شمالی


قبرس با تاریخ 10 هزار ساله، فرهنگ غنی خود و همچنین وجود دریای زیبای مدیترانه و برگزاری کنسرت های متنوع از ملل مختلف از جمله ایرانی سالانه بیش از 3 میلیون توریست را از کشورهای مختلف به خود جذب می کند.


 • قوانین اقامت قبرس شمالی برای اعضای خانواده


افراد زیر 18 سال (تا قبل از 18 سالگی) و بالاي 60 سال نیازي به دریافت اجازه اقامت برای ماندن در قبرس شمالی نداشته و می توانند تا زمانی که بخواهند در جزیره اقامت داشته باشند. همچنین با سرمایه گذاری در قبرس امکان اقامت برای تمامی اعضای خانواده وجود دارد.
(برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.)


 • هزینه زندگی در قبرس شمالی ماهیانه چقدر می باشد؟


مسلما با توجه به نوع زندگی هر شخص میزان هزینه زندگی متفاوت خواهد بود. اما به طور میانگین و برای یک زندگی عادی دانشجویی بدون احتساب شهریه و مسکن حدودا ماهانه 200 تا 250 دلار می باشد. همچنین برای هزینه زندگی ماهانه یک خانواده بدون در نظر گرفتن محل سکونت به شرح ذیل می باشد:
خانواده دو نفره : حدودا 350 دلار
خانواده سه نفره : حدودا 450 دلار
خانواده چهار نفره : حدودا 500 دلار
لازم به ذکر است که محاسبه هزینه های بالا طبق سطح یک زندگی متوسط رو به بالا می باشد و کسانی هستند که کمتر از این نیز هزینه می کنند.


 • آیا می توانم با گواهی نامه ایران در قبرس شمالی رانندگی کنم؟


خیر، بر اساس مصوبه جدید دولت قبرس شمالی، افراد خارجی براي دریافت گواهینامه رانندگی می بایستی در آزمون کتبی و عملی شرکت کنند که این امر حدود سه هفته زمان می برد و مستلزم پرداخت هزینه 500 لیر می باشد، ولی در گذشته افراد فقط با ارائه ترجمه گواهی نامه و مبلغی ناچیز قادر به اخذ گواهینامه بودند.


 •  حدودا چند سکنه ایرانی در قبرس شمالی زندگی می کنند؟


حدودا 4500 ایرانی در قبرس شمالی در حال زندگی می باشند، که تقریبا 1500 نفر دانشجو و مابقی شامل خانواده های دانشجو، سرمایه گذاران و صاحبین کسب و کارهای مختلف می باشند.

 • آیا کسب و کارها و بیزینس های ایرانی در قبرس شمالی وجود دارد؟


بله، مراکزی نظیر رستوران ، آرایشگاه و بسیاری از کسب و کارهابی نظیر ساختمان سازی و شهرک سازی، اجاره ی ماشین، صرافی، هتل داری و ... که توسط ایرانیان اداره می گردد، وجود دارد.

 • مدت زمان پرواز به قبرس شمالی چقدر هست؟


در حال حاضر، اکثر پروازها ابتدا در ترکیه توقف و سپس به قبرس شمالی پرواز می کنند. از ترکیه تا فرودگاه ارجان در قبرس شمالی پرواز داخلی حساب شده و هزینه ی آن ناچیز است.اما با توجه به شیب زیاد افزایش سرمایه گذاران ایرانی به زودی پروازهای مستقیم از شهرهای تهران، مشهد و شیراز که مدت زمان آن از شروع پرواز تا فرود در فرودگاه ارجان به حدود 2 ساعت خواهد رسید،انجام می گیرد. مطمئنا این اتفاق باعث جذب افراد بیشتری جهت سرمایه گذاری خواهد شد که این موضوع خود به افزایش قیمت املاک در قبرس کمک خواهد کرد. پس بهتر است قبل از این اتفاق سرمایه گذاری خود را در قبرس شمالی آغاز نمایید.
(جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید).


 •  قوانین اجتماعی قبرس شمالی چگونه است؟


قوانين اجتماعی و مدنی در قبرس شمالی كاملا الگو گرفته از كشور انگلستان می باشد، تمامی افراد از هر قشر و گروهی از نظر حقوق اجتماعی يكسان بوده و تبعيضی بين افراد وجود ندارد. تمامی نيروهايی اداری، دولتی و خصوصی این کشور بر اين باورند كه هرگز نبايد هيچ حقی از هيچ انساني ضايع گردد .


 •  فرودگاه بین المللی ارجان در قبرس


یکی از مهم ترین و البته پرکاربردترین فرودگاه های کشور قبرس، فرودگاه بین المللی ارجان است. بر اساس آمار رسمی منتشر شده از این فرودگاه، روزانه ۱۰۰ پرواز به مقصد این فرودگاه انجام می پذیرد. همچنین در آینده ای نزدیک به علت افزایش تعداد مسافران قبرس شمالی طرح توسعه ظرفیت فرودگاه آغاز خواهد گشت.

 •  حمل و نقل در قبرس


معمولا به علت جمعیت کم و وجود شهرهای نه چندان بزرگ اتوبوس ها مخصوص دانشجویان بوده و به صورت رایگان دانشجویان را در داخل شهر به دانشگاه و برعکس منتقل میکند. برای تردد بین شهرها اتوبوس های بین شهری مسافران را به شهرهای مختلف جابه جا می کند. با توجه به وجود انواع شرکت های اجاره ماشین و قیمت مناسب آن اکثر توریست ها از این گزینه استفاده می نمایند. همچنین اکثر دانشجویان و سرمایه گذاران برای جابه جایی با توجه به بودجه خود به گزینه خرید ماشین شخصی و یا دوچرخه روی می آورند.

   تاکسی


تاکسی به مانند همه ی کشورهای توریستی در تمام نقاط قبرس شمالی قابل دسترسی می باشد و تاکسی ها به صورت در بستی و شخصی کار می کنند و معمولا برای رفع احتیاجات ضروری استفاده می شود. هزینه تاکسی در داخل شهر حدود 12 لیر و بین شهری بر حسب کیلومتر محاسبه می شود.

  اتومبیل کرایه


همچنین می توانید با کرایه اتومبیل و یا موتور سیکلت، همراه با خانواده یا دوستان خود به راحتی و در مدت زمانی کوتاه به گشت و گذار بپردازید. شرکت های زیادی خدمات اجاره اتومبیل با توجه به بودجه و خواست مشتری ارائه می دهند. ماشین های اکونومی از روزانه 70 لیر شروع می شود و حداقل به مدت سه روز باید اجاره شود. تعداد روزهای اجاره و نوع ماشین با هزینه نسبت مستقیم دارد. لازم به ذکر است تمامی ماشین ها دارای بیمه نامه می باشند.

  دوچرخه


اگر سالم ترین وسیله نقلیه یعنی دوچرخه را در جزیره قبرس انتخاب کردید، مطمئن باشید تنها نمی مانید. بیشتر مردم محلی در این جزیره، این شیوه ارزان، راحت و سالم را برای جا به جایی مسافران انتخاب می کنند. گردشگران یادشان باشد که حتما فصل های بهار و پاییز را برای گشت و گذار با دوچرخه انتخاب کنند. یکی از جاذبه های توریستی قبرس شمالی وجود انواع مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری و پیاده روی می باشد که سواحل مختلف را به یکدیگر متصل می کند. در حین دوچرخه سواری بین سواحل شما با مناظر شگفت انگیزی رو به رو می شوید که همیشه در خاطرتان خواهد ماند.