جاذبه های توریستی قبرس شمالی

جاذبه های توریستی و گردشگری در قبرس شمالی

طبیعت، آثار تاریخی و البته سواحل دل فریب و همچنین زیر ساخت های عالی گردشگری قبرس شمالی را به مقصدی هیجان انگیز تبدیل کرده است. سرزمینی جذاب در دریای مدیترانه که فقط جزیره ای آرام با سواحل زیبا نیست، بلکه با تاریخی غنی و طولانی گنجینه ای از آثار تاریخی و البته طبیعتی چشم نواز را در خود جای داده است.

گیرنه یکی از شهرهای سواحل شمالی قبرس است که به بندر و قلعه ی تاریخی اش معروف است. این شهر یک بندر قدیمی دارد که حتما باید از آن دیدن کنید. بندری که در احاطه ی کافه ها و رستوران هاست و بهترین جا برای امتحان طعم غذاهای محلی قبرس به شمار می آید.

قلعه گیرنه درست در کنار بندر گیرنه قرار دارد و برای ساختش از معماری های ترکیبی و پیچیده ای استفاده شده که واقعا ارزش بازدید دارد. در پشت دیواره های این قلعه جاذبه هایی مثل کلیسای سنت جورج، آپارتمان های پادشاهی و کلیسایی کوچک را پیدا می کنید. در موزه ی کشتی های شکسته چشمتان به کشتی ای می افتد که حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد غرق شده و قدیمی ترین کشتی کشف شده در بستر دریاست.

 

حتما انتظار دارید این ساحل پر از لاک پشت باشد اینطور نیست؟ در فصل تابستان این ساحل ماسه ای و طولانی محل رفت و آمد لاک پشت های سبز رنگ می شود که برای تخم گذاری خودشان را به اینجا می رسانند. مردم قبرس برای تفریح و استراحت به این ساحل می روند، پس اگر دوست دارید به ساحلی بروید که بیشتر از توریستان مردم محلی را تماشا کنید این ساحل انتخاب مناسبی است و در اواخر اردیبهشت ماه هر سال میتوانید شاهد لحظه ی زیبای تولد و ورود لاک پشت ها از طریق ساحل به دریا باشید.

این کلیسا که در قرن ۱۳ ساخته شده بدون شک یکی از آرام ترین جاذبه های قبرس شمالی است. کلیسا در روستای کوچک بلاپایس در ۵ کیلومتری شهر گیرنه قرار دارد و بیشتر آثار به جای مانده از آن مربوط به زمان پادشاه هوگ سوم است. این بنای جذاب و زیبا در طی قرن ها بزرگ و بزرگ تر شد و امروز معماری جذاب گوتیک را به نمایش گذاشته است.

این قلعه در شهر گیرنه و در ارتفاع ۶۷۰ متری ساخته شده و از آن جایی که در ابتدا سنت هیلاریون بر روی قله زندگی می کرد به این اسم معروف شد. این قلعه سه طبقه دارد و طبقه ی بالایی اش پر از پله های باریک و پیچ در پیچ است که به برج پرینس جان و خانه های سلطنتی منتهی می شوند. در این قلعه تماشاگر چشم اندزهای جذابی از گیرنه و روستاهای اطراف هستید.

این قلعه در فاصله ۱۶ کیلومتری شهر گیرنه قرار دارد و با ارتفاع ۹۵۴ متر بلندترین قلعه است پس مطمئنا چشم اندازهای جذابی دارد. با اینکه بیشتر قسمت های این قلعه در اثر گذشت زمان از بین رفته اما معماری بسیارجذابی دارد. از طرفی اگر عاشق مسیرهای کوهنوردی هستید خبر خوبی برایتان داریم چون برای رسیدن به قلعه ۴۵ دقیقه کوهنوردی در پیش رو دارید.

شبه جزیره کارپاز سرزمینی آرام با کیلومترها ساحل شنی طلایی است که در شمال شرقی قبرس شمالی قرار دارد. یکی از مهم ترین جاذبه های این شبه جزیره کلیسای آندریس است که تاریخی و معماری جذابی دارد. اینجا به حیات وحش و پارک ملی قبرس شمالی که زیستگاه الاغ های وحشی است، معروف می باشد و خیلی ها آن را یکی از جذاب ترین جاذبه های قبرس شمالی می دانند.

قلعه کانتارا در دوره بیزانس و در سال ۹۶۵ ساخته شده تا بعد از حمله عرب ها از شبه جزیره کارپاز محافظت کند. این قلعه در ارتفاع ۶۱۰ متری قرار دارد و دسترسی به آن خیلی راحت است. کافیست در روز آفتابی به این قلعه بروید تا با تماشای چشم اندازهای جذاب شبه جزیره کارپاز، خلیج سالامیس، فاماگوستا و دیگر بخش های قبرس شمالی غافلگیر شوید.

سالامیس که در ساحل شرقی قرار دارد یکی از مهم ترین و جذاب ترین سایت های باستان شناسی و جاذبه های قبرس شمالی است. این شهر باستانی در قرن ۱۲ قبل از میلاد تاسیس شده و سال ها رشد و پیشرفت داشته تا اینکه به دست حمله عرب ها، زلزله و جزر و مدهای قرن هفتم از بین رفت. این شهر بزرگ مملوء از آثار و بناهای رومی ست که تماشای آن ها برای تاریخ دوستان پر از جذابیت است.

ساحل ماسه ای و تمیز با رستوران ها و کافه ها اینجا را به یکی از محبوب ترین سواحل قبرس شمالی تبدیل کرده است. عاشقان تفریحات ساحلی در سفر به قبرس شمالی بدون اینکه وقت تلف کنند خودشان را به این ساحل می رسانند.

دیوارهایی که در ابتدا بلند و نازک ساخته شدند تا از شهر در برابر حمله دشمنان محافظت کنند، اما بعدها ونیزی ها بخش هایی به این دیوارها اضافه کردند تا به راحتی بتوانند برای حفاظت از شهر در برابر عثمانی ها آتش پرتاب کنند. برج و باروهای مارتیننگو (Martinengo) یکی از بهترین نمونه های معماری نظامی قرن ۱۶ در قبرس شمالی است.

این کلیسا در شهر فاماگوستا قرار دارد و قدمتش به سال ۱۷۵۶ برمی گردد. گنبدهای سفید رنگ این کلیسا جذابیت خاصی دارند و از طرفی قبر سنت بارباروس که در این کلیسا قرار دارد همچنان یکی از زیارتگاه های یونانی های قبرس است که در قبرس شمالی زندگی می کنند.

کلیسای جامع سنت نیکولاس مهم ترین جاذبه ی فاماگوستا و یکی از دیدنی ترین جاذبه های قبرس شمالی است. این کلیسا که در ابتدا محل تاجگذاری غیابی پادشاهان زیادی بوده بعد از حمله ی عثمانی ها به مسجد تبدیل و به نام ژنرال عثمانی فاتح قبرس نام گذاری شد.

این کلیسای جامع در شهر نیکوزیا قرار دارد و یکی از بهترین نمونه های معماری گوئتیک در قبرس شمالی است. با اینکه ساخت این کلیسا در سال ۱۲۰۹ شروع شد اما سال های طولانی طول کشید تا کامل شود و در تمام مدت محل تاجگذاری پادشاهان زیادی بوده است. در زمان عثمانی این کلیسا به مسجد تبدیل شد تا نمادی از دین اسلام شود.

همه ما می دانیم که قبرس پیشگام بسیاری از معابد مهم تاریخ مسیحیت قبل از دوره امپراتوری عثمانی بوده است. اما در دوره امپراتوری عثمانی نیز آثار و معابد شگفت انگیزی نیز ساخته شد که یکی از این آثار زیبا خانه مولانا است که به مولویانه معروف است و در سال 1593 توسط آراپ احمد پاشا تأسیس شده است. این مکان در قرن 17 ، به دلیل عدم نگهداری ویران شد. با این حال ، فرهاد پاشا ، فرماندار روملیا ، مولوویانه را بازسازی کرد.

در سواحل جنوب شرقی قبرس یکی از جالب ترین موارد فلامینگوهایی هستند که در زمستان به این جزیره ی مدیترانه ای پرواز می کنند.این پرندگان صورتی زیبا و جذاب در سواحل و دریاچه های مختلف به دنبال غذا و استراحت هستند. تخمین زده می شود که بسته به شرایط ، تعداد فلامینگوهای بزرگ ممکن است به 20،000 برسد . حضور فلامینگو ها در این جزیره باعث به وجود آمدن مناظر بسیار زیبایی مخصوصا برای علاقه مندان به عکاسی می باشد.

واروشا محله جنوبی متروکه شهر فاماگوستا قبرس است. قبل از سال 1974 ، منطقه مدرن و توریستی بوده است. ساکنان آن در سال 1974 ، زمانی که شهر فاماگوستا تحت کنترل ترکیه درآمد ، آنجا را تخلیه کردند و از آن زمان تاکنون سازمان ملل وظیفه حراست از این منطقه را بر عهده دارد و کسی به جز نظامیان این سازمان حق ورود به آنجا را نداشته است و متروک مانده است. برخی از خیابان ها با پوشش گیاهی پوشیده شده اند. و این محله به طور کلی به عنوان یک شهر ارواح توصیف می شود. ورود برای عموم ممنوع است اما به تازگی بازید هایی برای توریستان در نظر گرفته شده است.
در اوایل دهه 1970 ، فاماگوستا مقصد شماره یک گردشگری در قبرس بوده است. برای تأمین تعداد روزافزون گردشگران ، بسیاری از ساختمانهای بلند مرتبه و هتلهای دیگر ساخته شد. در زمان اوج خود ، واروشا نه تنها مقصد شماره یک گردشگری در قبرس بود ، بلکه بین سالهای 1970 و 1974 ، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان به شمار می رفت.

دریای مدیترانه یکی از مشهورترین آب های جهان برای غواصی محسوب می شود بویژه در سواحل قبرس شمالی. گردشگران بسیاری از کشورهای مختلف جهان به قبرس سفر می کنند تا تجربه یک غواصی بی نظیر و فوق العاده را در مدیترانه داشته باشند. مناسب ترین فصل برای غواصی در مدیترانه، تابستان است که در این هنگام دمای آب 18 درجه سانتیگراد می باشد. اما اوج حضور غواصان در آب های مدیترانه در ماه آگوست می باشد که آب دمایی در حدود 30 درجه سانتیگراد دارد. غواصی در آب های مدیترانه در قبرس به ویژه برای غواصان تازه کار از جذابیت بسیاری برخوردار است. آنها می توانند در آب های این دریا شاهد زندگی حیوانات دریایی گوناگونی باشند.

اما جاذبه های زیبا و دیدنی قبرس به اینجا ختم نمیشود، در ادامه میتوان به دشت های توت فرنگی، باغ های پرتغال لفکه، خانه مافیا، ماریناهای مختلف، تفریحات شبانه و … اشاره کرد.

و در پایان لازم به ذکر است که زندگی در قبرس شمالی بسیار امن است. اگر می خواهید در مکانی زیبا، با رشد اقتصادی بالا و میزان جرایم و جنایت بسیار کم زندگی کنید، قبرس مکانی است که باید انتخاب نمایید.
این کشور از کمترین حوادث جرم و جنایت در مقایسه با هر نقطه از اروپا برخوردار است و همین نکته این جزیره را به یک مقصد بسیار محبوب جهت زندگی، سرمایه گذاری و تحصیل تبدیل کرده است.