قبرس شمالی
درباره قبرس شمالی

درباره قبرس شمالی

بخش ترک نشین قبرس در سال ۱۹۸۳ اعلام استقلال نمود و به این ترتیب جمهوری ترک قبرس شمالی شکل گرفت. این جزیره زیبا از بخش شمالی با ترکیه و از بخش جنوبی با مصر همسایه است. از بخش شرقی با سوریه و از بخش غربی نیز با یونان مرز مشترک دریایی دارد.کشور قبرس شمالی به عنوان سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه و امن ترین کشور کوچک جهان شناخته شده است. این جزیره با نام پارادایس یا همان جزیره ی بهشتی معروف می‌باشد و با توجه به پتانسیل بالای گردشگری و توریسم همه ساله توجه عده‌ی زیادی از گردشگران از کشورهای مختلف را به خود جلب میکند.

جزیره ی قبرس شمالی با دارا بودن آب وهوای ملایم و معتدل مدیترانه‌ای یکی از مقاصد برای گذراندن تعطیلات شناخته میشود. همچنین طبیعت زیبا، تاریخ غنی، جنگل های سرسبز، دریای آبی درخشان و زلال این جزیره را اقامتگاهی مناسب برای کسانی به دنبال استراحت، آرامش ،کشف ناشناخته ها و تفریحات گوناگون و ورزش های آبی هستند، تبدیل کرده است. شهر نیکوزیا (لفکوشا) پایتخت کشور قبرس شمالی است و در حدود 200.000 نفر جمعیت دارد. 

قبرس شمالی

ویژگی های منحصر به فرد قبرس شمالی

لازم به ذکر است که این موارد تنها گزیده ای از ویژگی های کشور قبرس نسبت به کشورهای دیگر جهت سرمایه گذاری و اخذ اقامت می باشد.

قبرس شمالی به علت آب و هوای بسیار مناسب و معتدل، همچنین مکان های تاریخی، تفریحی و گردشگری بسیار و وجود دریای مدیترانه در جذب توریست های اروپایی بسیار قدرتمند ظاهر شده است به طوری که رتبه ۷ در دنیا در زمینه جذب توریسم را دارد. اینطور که شواهد نشان می‌دهد صنعت توریسم در کشور قبرس شمالی به طور دوره‌ای تعیین نمی‌شود و این کشور در همه فصول دارای یک فضای درآمدی خوب از صنعت توریسم است.

طبق آخرین ارزیابی ها در مقالات معتبر جهانی، کشور قبرس شمالی پنجمین کشور امن دنیاست. این کشور میزان جرم و جنایت را به حداقل رسانده است به طوری که بانوان برای زندگی در کشور قبرس شمالی هیچ مشکلی نخواهند داشت. این کشور نه فقط در حوزه اجتماعی امنیت خوبی دارد بلکه امنیت سرمایه گذاری، امنیت شغلی، امنیت اقتصادی و .. نیز در این کشوربسیار بالاست و درصدر لیست کشورهای امن جهان قرار دارد.

موقعیت جغرافیایی قبرس شمالی که در بین سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا قرار دارد، سبب شده که فعالیت‌های تجاری در آن رشد زیادی داشته باشد و فرصت های مناسبی برای انجام امور تجارت و بازرگانی در سطح بین الملل فراهم آورده است. همچنین موقعیت مکانی این کشور کمک بسیار شایانی در زمینه جذب توریسم و همچنین سرمایه گذار ایجاد کرده است به طوریکه هم از طریق دریایی و هم هوایی امکان رفت و آمد و همچنین انجام تجارت وجود دارد.

یکی از عوامل جذاب قبرس شمالی برای جذب سرمایه گذاران خارجی تعرفه های مالیاتی بسیار مناسب است و باعث شده که کشور قبرس شمالی میزبان بسیاری از سرمایه گذاران در زمینه های بازرگانی و ثبت شرکت های متعدد باشد.

بکرترین و زیباترین ساحل های شنی را میتوانید در کشور قبرس شمالی مشاهده کنید. خط ساحلی بی نظیر لانگ بیچ یکی از پرطرفدارترین جاذبه های دیدنی این کشور است که سالانه میزبان گردشگران بسیاری از سراسر دنیا می باشد. البته ساحل لانگ بیچ یک نمونه از سواحل دل فریب قبرس شمالی میباشد.

چه برای کسانی که در این کشور زندگی می کنند چه برای توریست ها هزینه ها در مقابل کیفیت و امکانات موجود بسیار مناسب و اقتصادی می باشد.

قبرس شمالی دارای دانشگاه هایی معتبر با تراز علمی بسیار بالا که هم دروس دانشگاهی در رشته های متنوع و مقاطع مختلف تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شود. کمپ های دانشگاهی قبرس شمالی با امکانات عالی و فوق العاده سالانه پذیرای بیش از 40 هزار دانشجو بین المللی می باشد. همچنین لازم به ذکر است که هزینه های تحصیل در دانشگاه های قبرس بسیار مناسب است.

شهرهای مهم قبرس شمالی

پیشرفت در قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی در زمینه توریسم و گردشگری به رشد بسیار خوبی رسیده است به طوری که توانسته گردش مالی وسیعی در این زمینه فراهم سازد. سرمایه‌ها و تجارت در وضعیت بین‌المللی قرار دارد و مکان های گردشگری و تفریحی فراوان و مدرن و وجود بناهای تاریخی خدمت زیادی به پیشرفت صنعت توریسم کرده است. آموزش و پژوهش در زمینه صنعت توریسم در دانشگاهای کشور قبرس شمالی از دیگر عوامل رشد توریسم در این جزیره است. زیر ساخت های گردشگری در قبرس شمالی در سطح بسیارخوب و مناسبی هست و فرصت های تفریحی بسیار مناسبی برای گردشگران و همچنین کسانی که در این جزیره زیبا زندگی میکنند فراهم کرده است.

املاک و مستغلات یکی از تجارت های پر سود رشد در کشور قبرس شمالی محسوب می‌شود که به دلیل قیمت بسیار مناسب و استقبال سرمایگذاران خارجی مادام در حال رشد بوده و البته یکی از مهمترین بخش های اقتصادی کشور قبرس شمالی است. اینطور که مشخص است بخش‌های خدمات سرمایه گذاری در کشور قبرس شمالی پیشرفت ۷۳ درصدی داشته که رقم بسیاری عالی است و نشان از توجیه اقتصادی سرمایه گذاری در این کشور رو به رشد است.

این کشور در زمینه سیستم‌های آموزشی نیز رشد زیادی داشته است. قبرس شمالی کشور دارای دانشگاه های معتبری از جمله دانشگاه بین المللی قبرس، دانشگاه مدیترانه شرقی دانشگاه آمریکایی گیرنه و دانشگاه خاور نزدیک می باشد که دارای تراز علمی بالایی در جهان و مورد تائید دانشگاهای معتبر و همچنین وزارت علوم و بهداشت ایران است.

چشم اندازهای مثبتی که در کشور قبرس شمالی دیده می‌شود توانسته بازارهای آزاد را به شکل دقیقی مورد پوشش قرار دهد. شایان ذکر است که جمعیت تحصیل کرده در کشور قبرس شمالی روز به روز بیشتر می‌شود و این کشور به تحصیلات عالی بیشتر از قبل اهمیت می‌دهد.

پیشرفت کشور قبرس شمالی در زمینه بانکداری قابل تحسین است این کشور توانسته فضای بیمه و تبادلات بانکی و مالی را با رشد ۳۵ درصدی همراه نماید به این ترتیب تاجران بین‌المللی در کشور قبرس شمالی نیز می‌توانند به درآمدزایی خوبی برسند.

امنیت در قبرس شمالی

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی در قبرس شمالی
کشور قبرس شمالی از سال‌های گذشته تا به امروز برای جذب سرمایه‌گذارهای خارجی نرخ مالیاتی را به نسبت سایر کشور‌ها بسیار کمتر نگه داشته است به این ترتیب افرادی که قصد مهاجرت به کشور قبرس شمالی را دارند با توجه به تعرفه ارزان مالیاتی این کشور قطعاً می‌توانند از مزیت‌های مختلفی نیز استفاده نمایند. این کشور دارای امنیت بسیار زیادی است و این موضوع نیز به نوبه خود در جذب مهاجر بسیار کمک کننده بوده است. در حال حاضر مهمترین منبع درآمدزایی در کشور قبرس شمالی توریسم است. این کشور دارای آب و هوای مدیترانه‌ای است که حداقل ۸ ماه از سال را به جذب توریسم اختصاص می‌دهد. کشور قبرس شمالی به قاره اروپا و آفریقا و آسیا متصل است و این موقعیت استراتژیک کشور قبرس شمالی سبب شده است که اقتصاد کشور قبرس شمالی به نسبت سال‌های گذشته رشد ۳۶ درصدی داشته باشد. در این کشور حمل و نقل ارزش خاصی دارد به طوری که اغلب شرکت‌های حمل و نقل دریایی که در این جزیره فعال هستند، برای خود درآمدزایی جداگانه دارند.

بحث ساخت و ساز املاک در کشور قبرس شمالی نیز از دیگر بخش‌های مهم محسوب می‌شود. پروژه‌های ساختمانی قبرس شمالی سهم بزرگی در اقتصاد کشور دارند. وضعیت اقتصاد کشور قبرس شمالی به نسبت سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است و از دلایل مهم آن می توان به امنیت در سرمایه گذاری، پتانسیل بسیار بالا در جذب توریست، تقاضای فراوان برای خرید ملک، بهره مندی از امکانات و زیرساخت های رفاهی ویژه، شرایط مطلوب پرداخت (اقساط بلند مدت بدون بهره)، نرخ مالیاتی کم و سند ملک ورثه ای (که مشابه آن در کشورهایی نظیر ترکیه، یونان و کشورهای اروپایی دیده نمیشود)، رشد سالیانه 12 الی 15 درصدی قیمت ملک اشاره کرد. همچنین فرآیند تنظیم قرارداد خرید ملک در قبرس شمالی بسیار ساده است و افراد خارجی می توانند به راحتی مالکیت قطعی و صد در صد بر ملک خریداری شده را داشته باشند. به علاوه قرارداد خرید در کشور قبرس شمالی در سه نسخه (خریدار، فروشنده، وکیل) به دو زبان ترکی و انگلیسی و در صورت نیاز به فارسی تنظیم میگردد و تمامی نسخه ها دارای قدرت اجرایی برابر می باشند. پلیس مهاجرت در قبرس شمالی براساس ملک ثبت شده به نام شما، پروسه اقامت شما و خانواده تان را پیش می برد. لذا از نظر قانونی این بخش کار بسیار با دقت و با نظارت کامل قانون انجام می گیرد که بستری مناسب جهت ترغیب و بهره مندی سرمایه گذاران خارجی از کشورهای مختلف اروپایی، روسیه و ایران فراهم کرده است.

بخش تولید در کشور قبرس شمالی رشد ۴۱ درصدی به نسبت سال‌های گذشته داشته است. کالاهایی که در کشور قبرس شمالی تولید می‌شود هر یک دارای استانداردهای اتحادیه اروپا هستند به طوری که صادرات می‌تواند به کشور‌های اروپایی بدون پرداخت مالیات صورت بگیرد.

یکی از مهم ترین عواملی که باید جهت تعیین کشور مناسب برای مهاجرت در نظر گرفت، نرخ بیکاری آن کشور است زیرا نرخ بیکاری نشان دهنده تعداد درصد تعداد افراد بیکار در جامعه می باشد که طبیعتا وقتی کشوری نرخ بیکاری بالایی دارد، می توان نتیجه گرفت که اقتصاد ضعیفی جهت اشتغال افراد جامعه دارد. در حال حاضر کشور قبرس شمالی نرخ بیکاری 6٫1 درصدی را دارد که در مقایسه با کشورهای آلمان، اتریش که دارای ویزای جستجوی کار هم هستند، کمتر است.

لیر ترکیه به عنوان پول رسمی کشور قبرس شمالی مورد استفاده قرار می گیرد اما پوند، دلار و یورو نیز به راحتی قابل تبدیل در صرافی ها و یا قابل استفاده مستقیم در فروشگاه ها و مغازه ها می باشد. بعد از افتتاح حساب بانکی که در پروسه اقامت شما ایجاد می شود و به صورت Multi-Currency میباشد، شما امکان دریافت ویزا کارت و مستر کارت را نیز دارید داشته و می توانید به راحتی از آنها استفاده کنید.

فرهنگ مردم قبرس شمالی

قبرس شمالی کشور مسلمان با تمام آزادی های اجتماعی است و فرهنگ و مردمان این کشور فرهنگی مانند اکثر ایرانیان دارند. فرهنگ این کشور سمبلی از دوستی و عدالت است. مذهب اصلی در کشور قبرس ارتدوکس یونانی و اسلام است که قبرس شمالی بیشتر به دین اسلام گرایش دارد. در این کشور جشن‌های خانوادگی زیادی برگزار می‌شود. همه ساله در شهرهای قبرس شمالی به طور مرتب جشنواره هایی که شامل خوانندگان و گروههای موسیقی محلی و بین المللی می باشند برگزار میشود. در این کشور مردمان زیادی با هر نژاد و قشری زندگی میکنن و همین موضوع سبب ایجاد فرهنگ غنی در این کشور شده است. لازم به ذکر است که از کشور قبرس شمالی به عنوان سرزمین آزادی های اجتماعی یاد می شود. مردمان قبرس مردمانی عادل و مهمان نواز می‌باشند و آماده همکاری و شراکت در زمینه کاری، کمک و همیاری در امور مختلف به افرادی که به این کشور مهاجرت میکنند می‌باشند. همچنین مردمان کشور قبرس شمالی رابطه ی بسیار خوبی با ایرانیان دارند و همین امر سبب ترغیب مهاجرت هرچه بیشتر ایرانیان به این کشور شده است.

در نظر داشته باشید که اهالی کشور قبرس شمالی به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند ولی زبان مورد استفاده در دانشگاه ها و فضاهای آکادمیک این کشور انگلیسی است و البته بیشتر مردم این کشور به دلیل توریستی بودن این منطقه به زبان انگلیسی هم تسلط کامل دارند و شما در برقراری ارتباط با مردم با هیچ مشکلی روبرو نخواهید شد.

غذاهای قبرس شمالی بسیار متنوع و لذیذ است. این جزیره با تاریخی غنی و موقعیتی که سه قاره را در می‌نوردد، تأثیرات مختلفی را به خود دیده که همگی به غنای آشپزی آن اضافه کرده‌ است. نزدیکی به خاورمیانه قطعاً تأثیر زیادی روی آشپزی قبرس گذاشته است زیرا بسیاری از غذاها به غذاهای خاورمیانه‌ای شباهت دارند و طعم‌ها هم بین قبرس و ترکیه مشترک است و بسیار برای ذائقه ایرانی دلنشین است. همچنین بدلیل وجود دریای مدیترانه غذاهای ناب دریای در این کشور از جایگاه بسیار خوب و ویژه ای برخوردار هستند و مطمئنا خارجی ها و به خصوص ایرانیان از طمع غذاها در این کشور لذت زیادی خواهند برد.

آب و هوای قبرس شمالی

جزیره ی قبرس شمالی شمالی با دارا بودن آب وهوای ملایم و معتدل مدیترانه‌ای یکی از بهترین پتانسیل های گردشگری جهان شناخته می شود. قبرس شمالی ۸ ماه از سال (از اوایل ماه فرودین تا آخر ماه آبان) آفتابی است و معمولا 300 روز از سال شاهد هوای آفتابی دلنشین هستیم در تابستان ها هوا گرم و خشک و بعضا همراه با رطوبت بسیار و در زمستانها هوا معتدل است. در قبرس برف تنها در کوهها دیده میشود و در سایر نقاط تنها بارش باران فراوان است. بیشترین دمای هوا در تیر و مرداد است که مابین 25 تا 35 درجه متغیر می باشد. رطوبت هوای قبرس همانند کشورهای حوزه خلیج فارس آزاردهنده نیست. آب و هوای قبرس در زمستان ها تقریبا در حدود 20 تا 5 درجه متغیر میباشد. آب و هوای قبرس در زمستان به ندرت به زیر صفر درجه میرسد. در بهار و پاییز عموما هوا در ابتدای فصل همراه با وزش بادهای ملایم همراه است. در مجموع این دو فصل هوا روزانه حتی هر ساعت متغیر هست. در تابستان و بهار هوای قبرس بسیار مطبوع بوده و مناسب ترین زمان برای شنا و ورزش های آبی می باشد.

این کشور به دلیل رونق بالای توریسم در ۸ ماه سال، سرمایه داران زیادی را به خود جذب کرده به طور مثال این افراد در شهرک های لوکس با تمام امکانات رفاهی (که در منو بخش پروژه های سرمایه گذاری قابل مشاهده است) سرمایه گذاری کرده و اغلب به صورت اجاره کوتاه مدت (توریست) و یا بلند مدت (دانشجو) با ضمانت و مسئولیت شرکت بین 7 الی 12 درصد قیمت ملک درآمدزایی خوبی می کنند که از این درآمد میتوان به عنوان اقساط ملک خریداری شده بهره مند شوند.

و در پایان لازم به ذکر است که زندگی در قبرس شمالی بسیار امن است. اگر می خواهید در مکانی زیبا، با رشد اقتصادی بالا و میزان جرایم و جنایت بسیار کم زندگی کنید، قبرس مکانی است که باید انتخاب نمایید.
این کشور از کمترین حوادث جرم و جنایت در مقایسه با هر نقطه از اروپا برخوردار است و همین نکته این جزیره را به یک مقصد بسیار محبوب جهت زندگی، سرمایه گذاری و تحصیل تبدیل کرده است.