شرایط کار در قبرس شمالی

شرایط کاری و شغلی در کشور قبرس شمالی​

یکی از اصلی ترین سوالات عمومی متقاضیان مهاجرت و یا حتی سرمایه گذاری در قبرس شمالی بررسی شرایط شغلی و میزان درآمد در این کشور است.
ما در این مقاله سعی داریم جنبه های مختلف شرایط کار در قبرس شمالی اعم از شرایط کلی بازار کار در قبرس، نرخ بیکاری، فرصت های شغلی پرطرفدار، شرایط ثبت شرکت و استارت آپ ها، میزان حداقل دستمزد و حقوق و…. را بررسی کنیم تا متقاضیان دید بهتری نسبت به مقوله کار در قبرس شمالی داشته باشند.

پس در ادامه با ما همراه باشید.

مشاغل پرطرفدار در کشور قبرس شمالی

به دلیل موقعیت و اقتصاد توریستی کشور قبرس شمالی شغل هایی که در زمینه توریسم باشد از پتانسیل بالایی برخوردار خواهند بود. این مشاغل می تواند در زمینه های مختلف مانند شغل های مربوط به هتلداری، رستوران، کافه، قنادی و شیرینی پزی، اجاره ماشین، گالری ماشین، فعالیت های تفریحی و آبی، صرافی، عکاسی، مارکتینگ، IT و… باشند که از پتانسیل بالایی جهت استخدام و یا حتی راه اندازی بیزینس متقاضی در این زمینه برخوردار هستند.

به دلیل تقاضای بالای خرید ملک در کشور قبرس شمالی، پروژه های ساختمانی بسیار زیادی در این کشور در حال ساخت و اجرا می باشد که متقاضیان فعالیت در این زمینه می توانند با توجه به تخصص خود در این زمینه مشغول به کار شوند که چند نمونه از آنان را به اختصار ذکر میکنیم:
– شغل های مهندسی ساختمانی ( مهندسی عمران، معماری، معماری داخلی)
– شغل های مربوط به مدیریت بازاریابی و مارکتینگ
– شغل های مربوط به انجام کارهای ساختمانی ( دکوراسیون داخلی، کابینت سازی، استاد کارهای نجاری، بنایی و … )
– تعمیرات ساختمانی و کارهای فنی
– مدیر و مسئول فروش
– شغل های مربوط به مهندسی کامپیوتر و IT
و …

با توجه به وجود دانشگاه های متعدد بین المللی با رنکینگ بالای جهانی، علاقه مندان به این حوزه فارغ از اینکه فارغ التحصیل کشور قبرس یا کشورهای دیگر باشند، میتوانند رزومه خود را به دانشگاه ها ارسال کرده و در زمینه تدریس در دانشگاه فعالیت داشته باشند که البته تسلط بر زبان انگلیسی بسیار حیاتی خواهد بود.
همچنین دانشجویان خارجی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری از شانس بالایی جهت استادیاری در دانشگاه ها برخوردار هستند که هم حقوق ماهیانه دریافت میکنند و هم از طرف دانشگاه امکان بورسیه 100% خواهند داشت.

به دلیل موقعیت استراتژیک قبرس شمالی که در بین سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا واقع شده است و نزدیکی به دریای مدیترانه، شغل های مربوط به حوزه واردات و صادرات و تجارت بین المللی بسیار پرطرفدار و پردرآمد است که متقاضیان میتوانند با ثبت شرکت فعالیت خود را دراین زمینه آغاز کنند.

به دلیل حضور جمعیت جوان و استقبال خوب مردم در کشور قبرس فرصت های بسیار خوبی برای تدریس و آموزش زبان خارجی، فعالیت های ورزشی، فعالیت های هنری و… وجود دارد.

ایرانیان ساکن در این کشور عموما به شغل های زیر مشغول هستند:
– حوزه های ساختمانی و مهندسی
– حوزه فروش پروژه های ساختمانی و اجاره واحدها
– حوزه های مربوط به مارکتینگ و IT
– صرافی و مبادلات ارزی با ایران
– نمایشگاه ماشین
– واردات و صادرات کالا
– تدریس در دانشگاه ها
– تعمیرات و کارهای فنی

فرآیند ثبت شرکت در قبرس شمالی

لازم به توضیح است ثبت شرکت در قبرس شمالی همانند اخذ جواز کسب در ایران بوده و برای انجام هرگونه فعالیت اقتصادی نیاز به ثبت شرکت می باشد.

     مراحل ثبت شرکت:

برای شروع فرایند ثبت شرکت، تعیین نام الزامی است.
متقاضی پس از تعیین حداقل سه گزینه برای نام شرکت، درخواست خود را از طریق وکیل مربوطه ارسال نموده و اقدام به اخذ تاییدیه نام می نماید.

برای اخذ تاییدیه، آدرس شرکت لازم است لذا متقاضی مکانی با کاربری تجاری را بعنوان آدرس شرکت باید به دولت اعلام نماید، این مکان میتواند استیجاری هم باشد.

متقاضیان خارجی که قصد ثبت شرکت دارند، می بایست مبلغ 5.000 یورو و همچنین 25.000 یورو بعنوان سرمایه اولیه و ضمانت نزد بانک بلوکه نمایند. لازم به ذکر است، مبلغ 25.000 یورو پس از اتمام ثبت شرکت آزاد می گردد و مبلغ 5.000 یورو مادامی که شرکت فعال بوده و گردش مالی دارد، نزد بانک به امانت باقی خواهد ماند.

پروسه زمانی ثبت شرکت بین 3 تا 5 هفته می باشد و کلیه امور توسط وکلای شرکت رادمان مدیترانه قابل انجام است.

در پایان لازم به ذکر است فرصت های شغلی و بازار کار در این کشور شرایط بسیار خوبی دارد و در صورت داشتن اقامت میتوانید به راحتی وارد بازار کار شوید، طبق گفته سایت معتبر TRADING ECONOMICS نرخ بیکاری در سال 2022 در کشور قبرس 5.1 بوده است که این عدد با توجه به سایر کشور ها از جمله ایران، کم ‌نظیر است.
همچنین درآمد و دستمزد در این کشور بسیار مناسب است. حداقل دستمزد یک کارگر ساده ماهیانه 15.700 لیر است که با توجه به تخصص و توانایی فرد میزان دستمزد به مراتب افزایش پیدا میکند و به راحتی میتوان هزینه های زندگی را تامین کرد.