برتری های قبرس به نسبت ترکیه و سایر کشورها​

قبرس شمالی یا ترکیه ؟

یکی از بهترین روش ها جهت اخذ اقامت کشورهای خارجی، سرمایه گذاری در این کشور ها می باشد. خرید ملک یکی از متداول ترین روش ها جهت دریافت اقامت خانوادگی است و اخیرا بسیاری از کشورها جهت جذب سرمایه گذار خارجی و توسعه کشور خود اقدام به دادن اقامت در ازای خرید ملک نموده‌اند. از جمله مهم‌ترین کشورهایی که می‌توان اقامت آن‌ها را از طریق خرید ملک به دست آورد باید به قبرس، ترکیه، اسپانیا، پرتغال، یونان و… اشاره داشت. اما بهترین گزینه برای سرمایه گذاری پرسود و اقامت دائم و آسان کدام کشور است؟
کشور قبرس شمالی با توجه به قیمت های بسیار مناسبی که اکنون دارد، شرایط پرداخت اقساطی بلند مدت و بدون بهره، اخذ اقامت در کوتاه ترین زمان ممکن و … می تواند یکی از بهترین گزینه ها جهت سرمایه گذاری و دریافت اقامت باشد. اما مزایای این کشور به نسبت سایر کشور های دیگر چیست؟

قبرس شمالی یا ترکیه
برتری ها و مزیت های قبرس شمالی
لازم به ذکر است که این موارد تنها گزیده ای از مزایای کشور قبرس نسبت به کشورهای دیگر جهت سرمایه گذاری و اخذ اقامت می باشد.

از مهم ترین مزایای خرید ملک در قبرس می توان به امنیت بالای این کشور اشاره کرد. طبق آمارهای سازمان جهانی کشور قبرس شمالی در بین کشورهای کوچک رتبه اول و در بین تمام کشورهای دنیا رتبه پنجم امنیت اجتماعی، فقدان جرم و جنایت و شرایط بهینه زندگی را به خود اختصاص داده است. طبق آمارها رتبه ترکیه در این رده بندی در جایگاه 107 قرار دارد که این موضوع خود به تنهایی باعث مشکلات بسیار فراوانی برای خریداران در این کشور می شود.

همواره یکی از دغدغه اصلی ایرانیان جهت سرمایه گذاری تبدیل سرمایه ریالی خود، به یک سرمایه ارزی پایدار و با ثبات است که این امکان با خرید ملک در قبرس وجود دارد زیرا که خرید و فروش ملک در کشور قبرس شمالی به پوند انگلستان که یکی از قوی ترین و باثبات ترین ارزهای دنیاست انجام میگیرد و هرساله علاوه بر افزایش قیمت ملک، خود ارز پوند ارزش افزوده بسیار خوبی دارد که این باعث سود چندبرابری خریداران میشود. اما در کشور ترکیه قیمت ملک به دلار اعلام میشود ولی در قراردادِ خرید معادل لیر آن نوشته خواهد شد و به هنگام فروش، به لیر معامله میشود و همانطور که میدانید لیر ترکیه هرسال در جدول ارزها سقوط میکند و ارزش آن کمتر میشود و بعد از چند سال، سرمایه گذار شاهد افت سرمایه ارزی خود خواهد بود.

مزیت بعدی سرمایه گذاری در قبرس، دریافت سند ملک قطعی ورثه ای می باشد. طبق قوانین این کشور، سند سرمایه گذاران خارجی عینا مشابه یک فرد قبرسی است و حتی بعد از فوت خریدار طبق قوانین به ارث خواهد رسید که این خود باعث اطمینان و امنیت سرمایه گذاری می شود.
لازم به ذکر است که به عنوان مثال، خریداران با خرید ملک در کشور امارات سند 99 ساله یا موقت دریافت میکنند و یا در کشور گرجستان که دولت، مالیات بسیار سنگینی به هنگام فروش ملک از سرمایه گذار خارجی دریافت میکند که این موارد علاوه بر عدم امنیت سرمایه گذاری امکان تغییر در شرایط اقامت افراد خارجی با توجه به تغییر قوانین آن کشور را به وجود میاورد زیرا آنها سند قطعی دریافت نمی کنند.

یکی از موارد مهم در انتخاب کشور جهت سرمایه گذاری و اخذ اقامت، شاخص سطح رفاه و آزادی اجتماعی در آن کشور است. این شاخص میزان رضایت از زندگی، دسترسی به آموزش و بهداشت، سطح سلامتی و ثروت و میزان شادی افراد یک جامعه را نشان می دهد. طبق تازه ترین آمار ها کشور قبرس در بین تمام کشورها رتبه 49 را به خود اختصاص داده است. این آمار برای کشور ترکیه در رتبه: 133، کشور گرجستان: 169 و پرتغال: 92 قرار دارد که این موضوع مزیت کشور قبرس را به نسبت این کشورها نشان میدهد.

مزیت بعدی وجود دانشگاه های معتبر اروپایی در این کشور است. بسیاری از سرمایه گذاران با هدف ادامه تحصیل فرزندان خود در دانشگاه های معتبر و با سیستم آموزشی قوی اقدام به خرید ملک و دریافت اقامت برای خانواده خود میکنند، به همین خاطر دانشگاه های معتبر قطعا تاثیر مهمی در انتخاب اشخاص برای سرمایه گذاری در کشور خارجی دارد. در آخرین رتبه بندی سیستم آموزش عالی QS ، سیستم آموزشی کشور قبرس رتبه 37 را کسب کرده است که در مقایسه با ترکیه که رتبه 43 این لیست را به خود اختصاص داده است بالاتر است. لازم به ذکر است سالانه بیش از 10 هزار دانشجو و دانش آموز بین المللی جهت ادامه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات برتر آموزشی وارد قبرس می شوند.